Diorama z zamkiem Książ-Georg Gottlieb Kuhnt, Wrocław 1825-1835 (sprzedane)

Kategoria:

Opis

Zaklęty w dioramie widok na zamek Książ i położony vis a vis Stary Książ, z roku 1830. Ta unikatowa diorama powstała w pracowni mistrza Georga Gottlieba Kuhnta (1805-1886), we Wrocławiu. Urodzony w Kowarach artysta, był najbardziej znany ze swoich niezwykle pięknych szklanych teł, wywołujących sugestywne wrażenie głębi w swych wizualizacjach 3D rodem z pierwszej połowy dziewiętnastego wieku. . Używał do ich stworzenia kolorowych, szklanych pręcików, piasku szklarskiego i szkiełek, które sklejał, tworząc śląskie widoki. Według leksykonu Thieme-Beckera, artysta działał we Wrocławiu w latach 1829-1835, poza tym w Brzegu, gdzie zmarł. Zanim pięć lat temu Muzeum Miejskie we Wrocławiu zrealizowało cyfrowy projekt ożywienia dioram Kuhnta, w roku 2005 odbyła się wystawa w Muzeum Etnograficznym we Wrocławiu, gdzie we współpracy z Altonaer Museum z Hamburga, udało się zgromadzić i zaprezentować, wśród zebranych tam 60 dioram i te wrocławskiego mistrza. Na wystawie znalazło się także 11 dioram ze zbiorów Muzeum Narodowego we Wrocławiu.
W tym miejscu warto wspomnieć o zbiorze 7 dioram znajdujących się w kolekcji Nord Museum w Rendsburgu, wśród których odnajdziemy widoki na zamek Chojnik, pałac w Mysłakowicach, Pokoju czy rynek w Brzegu.
http://www.museen-sh.de/Objekt/DE-MUS-058811/lido/alt-e00001024
My za to, możemy podziwiać nie „jakiś tam” dolnośląski plener lecz książański pejzaż! Przyjrzyjmy mu się wraz z parą dziewiętnastowiecznych turystów, umieszczonych przez Kuhnta w prawym dolnym rogu gablotki.
Wymiary zewnętrzne ramy ok. 21 x 25 x 4,5 cm.